Mide Bulantısı ve Titreme Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Mide Bulantısı ve Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı ve Titreme

Mide bulantısı, her zaman kusmaya yol açmasa da genellikle baş dönmesi ve mide rahatsızlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Titreme ise vücutta bulunan kasların, vücut sıcaklığını artırmak için kasılıp gevşemesi sonucu meydana gelir. Çoğu zaman, titreme ve ateş birbirini tamamlayan belirtiler olarak görülür. Ancak bir kişi hem titreme hem de bulantı yaşıyorsa, bu durumun başlıca nedenleri mononükleoz ve grip olabilir.

Neden Olur?

Bakteriyel gastroenterit, mide ve bağırsaklarda oluşan bir gıda zehirlenmesi türüdür. Bu hastalık, E. Coli, salmonella ve clostridium gibi bakterilerin mide ve bağırsaklarda iltihap ve enfeksiyon oluşturması sonucu meydana gelir. Bu tür bakteriler, uygun olmayan şekilde işlenmiş yumurtalar, süt ürünleri, deniz ürünleri ve et gibi gıdalardan geçer ve enfeksiyon oluşumuna sebep olur. Kirlenmeye yol açabilecek hatalı gıda işlenmesi veya bakterilerle kontamine olmuş ellerle yemek yenmesi veya hazırlanması ile bakteriler insandan insana taşınabilir.

Titreme ve bulantıya ek olarak, bakteriyel gastroenterit hastalığı olan kişilerde kusma ve kanlı ishal görülebilir. Diğer belirtiler, hastalığa neden olan bakterinin türüne göre değişkenlik gösterebilir. Tedavinin ilk basamağı, vücudun sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanmasıdır.

Neden Olabilecek Diğer Hastalıklar

Mononükleoz (öpüşme hastalığı), genellikle 15-18 yaş arasındaki gençlerde görülen viral bir enfeksiyondur, ancak yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Hapşırma sırasında tükürüğün kişiden kişiye geçmesi veya kirlenmiş mutfak eşyalarının kullanılması ile bulaşabilir. Mononükleoz, bulantı ve titreme gibi belirtileri beraberinde getirir. Ek olarak, boğaz ağrısı, tükürük bezlerinin şişmesi ve yorgunluk da görülebilir. Mononükleoz tedavisinde bol sıvı tüketimi ve reçetesiz ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu hastalığın belirtileri 3 aya kadar devam edebilir.

İnfluenza (grip), burun, akciğerler, bronş sistemi ve boğaz dahil olmak üzere tüm solunum sistemini etkileyen bir viral enfeksiyondur. Grip olan kişilerde titreme ve bulantıya ek olarak kusma, kuru öksürük ve baş ağrısı da görülebilir. Çoğu kişi, yatak istirahati ve yeterli miktarda sıvı tüketimi ile bu hastalığı atlatır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Titreme Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Titreme Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Diz Titremesi Neden Olur?

Diz Titremesi Neden Olur?

Dudak Titremesi Neden Olur?

Dudak Titremesi Neden Olur?

Beyinde Titreme Hissi Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Titreme Hissi Belirtileri ve Tedavisi

El Neden Titrer?

El Neden Titrer?

Güncel

Ateş Titreme Üşüme Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Titreme Üşüme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Elde Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Sol Elde Titreme Belirtileri ve Tedavisi